אימון כוח

תרגיל עם משקולת יד

התועלת שבביצוע אימוני כוח

אימון אירובי הוא חיוני לבריאות ולכושר, אך אם אתם מבצעים רק אימון אירובי אז אתם רק באמצע הדרך למטרה. מאוד חשוב שתשלבו גם אימוני כוח בתוכנית שלכם. רוב המחקרים שנעשו על ההשפעות המיטיבות של אימוני הכוח הם מחקרים חדשים יחסית ולכן תרומת אימון הכוח לשיפור הבריאות פחות ידועה לקהל הרחב מאשר תרומתו של האימון האירובי. הדעה הרווחת כיום היא שאפילו כאשר אנו רוצים לרדת במשקל, אימון כוח הוא חשוב לא פחות מאשר אימון אירובי.

אימון כוח מגביר את היכולת לבצע מטלות יום יומיות

כאשר אתם צריכים לשאת את המצרכים מהרכב לבית, לשחק עם הילדים או הנכדים, אתם משתמשים בגופכם בצורה שרק אימוני כוח יכולים לשפר. אפילו לקום מספה נמוכה, רכה ונוחה מהווה מאמץ לאלו שאינם מורגלים באימוני כוח.

אם לא ביצעתם מעולם אימון כוח אז בדרך כלל תוך 3 חודשים מתחילת אימוני הכוח שתבצעו תוכלו לראות שיפור של כ 50% בכוח ותוך שנה די בקלות תוכלו לראות עליה של פי שניים בחוזק ממה שהיה כאשר התחלתם.

מחקרים מצביעים על כך שמאמץ גופני עצים הנעשה בצורה קבועה, הוא הדבר הכי קרוב לתרופה נגד ההזדקנות.

אימון כוח הוא חיוני לשמירה על משקל תקין

לאחר גיל 25 האדם הבוגר מאבד כ200 גרם של שריר מדי שנה וכמו כן מעלה בשומן. רקמת השומן שורפת פחות קלוריות, ואילו רקמת השריר שורפת יותר קלוריות, גם במצב מנוחה. עובדה זו גורמת לכך ששמירה על משקל תקין או ירידה במשקל הופכת למהלך מורכב יותר ככל שאנו מתבגרים.

כאשר אתם מבצעים דיאטה ויורדים במשקל, הירידה במשקל נובעת הן מירידה במסת השריר והן מירידה במסת השומן. למעשה אם אתם תרדו 10 ק"ג ממשקלכם ללא אימוני כוח, סביר להניח שקרוב למחצית מהמשקל שירד יהיה מרקמת שריר.

הדרך לשנות את המצב היא ע"י הגדלת המסה השרירית מתאמנים מתחילים שמבצעים אימון כוח יעיל ונכון בנוסף לאימון האירובי יכולים לרדת כ 2 ק"ג ויותר של שומן ולהוסיף כ 1.5 ק"ג של שריר בשלושת החודשים הראשונים לפעילות. אם תבצעו אימוני כוח ותשלבו זאת עם תפריט תזונה מתאים, אתם יכולים למנוע או להאט את הירידה במסת השריר. אם תצליחו למנוע את הירידה במסת השריר, אתם תוכלו לשמור על קצב חילוף החומרים שלכם וגופכם ישרוף יותר קלוריות בזמן מנוחה.

אימון כוח יגרום לכם להרגיש ולהראות טוב יותר

אימוני כוח גורמים לכם להרגיש חזקים יותר בגלל שאתם אכן חזקים יותר. אימוני כוח יגרמו לכם להראות טוב יותר בגלל שככל ששרירכם יתחזקו, קווי המתאר של האברים בגופכם יראו טוב יותר וישנו את גופכם לגוף שכולם חושקים שיהיה להם.

מאחר ושרירים שוקלים יותר משומן עבור נפח גוף נתון, אז גם אם לא תרדו במשקל, גופכם יקבל את החיטוב והפרופורציות הרצויות. מידות הבגדים ירדו ואתם והסובבים אתכם תרגישו בהבדל לאחר מספר שבועות.
את כל זאת ניתן להשיג רק ע"י אימון כוח הדרגתי ומבוקר.

הרגשה טובה בסיום אימון כוח

לאחר אימון כוח טוב יש הגברה של זרימת הדם לשרירים שבגללה אנו מרגישים הרגשה של מלאות ומוצקות. זו הרגשה המוכרת רק למתאמנים באימוני כוח וזו הרגשה נפלאה של "עשינו משהו למען עצמנו".

אימוני כוח מגנים מפני אוסטאופורוזיס (דלדול העצם)

נשים לאחר גיל המעבר הן בקבוצת הסיכון הגדולה ביותר להידלדלות מסת העצם. אימוני כוח יכולים לא רק למנוע את הידלדלות המינרלים שמרכיבים את מסת העצם, אלא אפילו להגביר את ריכוז המינרלים בעצם. מחקר אחד הראה עליה של 13% אחוז בצפיפות העצם לאחר ארבעה חודשי אימוני כוח.
כמובן רצוי גם לצרוך סידן בכמות מספקת, להימנע מעישון ומצריכה מוגברת של קפאין ואלכוהול.

אימוני כוח מחזקים שרירים ומפרקים בצורה בריאה

כאשר השרירים מתחזקים אז גם הגידים, הרצועות ושאר רקמות החיבור מתחזקות. תוצאה זו גורמת להורדת הסיכון לפציעות ממטלות שאנו מבצעים ביום יום. אם תתחילו באימוני כוח ותתמידו למשך שנה, תוך שנה תכפילו את כוחכם.
המשמעות היא שמה שאתם יכולים לעשות בשתי ידיים היום, תעשו בעוד שנה ביד אחת בלבד.

אימוני כוח מקלים במצב של סוכרת

אימוני כוח מקטינים את הסיכון לחלות בסוכרת סוג 2 ומקלים את המצב למי שכבר חלה בסוכרת. האיגוד האמריקני לסוכרת מציין שאימון כוח הוא קריטי לשיפור סילוק הגלוקוז בדם, נמצא שלאחר ארבעה חודשי אימון כוח היה שיפור של 23% במטבוליזם של הגלוקוז .

אימוני כוח ממתנים את השפעות הזקנה

אימוני כוח יכולים לגרום לאדם בן 95 להיות חזק כמו אדם בן 50 ולאדם בן 64 להיות בכושר של אדם בן 30.
אימוני כוח יכולים להבטיח לכם חיים עצמאים ובריאים.
בכל עשור, החל מגיל 20 יש ירידה של 14% בהורמון הגדילה. כיום קיימות מרפאות anti aging המטפלות בהשפעות הזדקנות באמצעות הורמוני גדילה סינתטיים.

אימונים אירוביים מתונים עד עצימים יכולים להעלות את רמות הורמון הגדילה בגוף ב 150% – 250% ואילו אימון כוח ברמה גבוהה יכול להעלות את רמות הורמון הגדילה לפי שלוש ואפילו פי ארבע באופן טבעי. אז למה לשלם אלפי שקלים על תחליפים סינתטיים כאשר אפשר לקבל זאת באופן טבעי ובריא.