סוד שיפור הביצועים של פופאי

עלי תרד וכוס מיץ תרד

פופאי ותרד

ממצאי מחקר אשר פורסם בכתב העת המדעי jissn מראים כי צריכה יומית של כ2.5 גרם בטאין ליום שיפרה את הביצועים במבחני ספרינט בקרב רוכבי אופניים חובבניים.
כיצד פופאי קשור לזה? קראו בהמשך הכתבה….

בטאין הוא נגזרת של כולין, מרכיב שמצוי במזון מן החי והצומח.
בטאין מעורב בתהליכים ביוכימיים שונים בגוף האדם ולכן הוא בעל השפעה רבה על בריאות האדם ובמחקרים שונים נמצא כי יש לו תפקיד בהגנה על אברים פנימיים, משפר גורמי סיכון של כלי דם ורמות נמוכות של בטאין קשורות לסיכון מוגבר לסינדרום מטאבולי.
מלבד חשיבותו לשיפור הבריאות, לבטאין יש גם השפעה על שיפור הביצועים בספורט.

בטאין לשיפור הביצועים בספורט

בטאין מגן על התאים במצבי סטרס כדוגמת התייבשות. ובמחקר נמצא  כי תיסוף בבטאין שיפר את ביצועי האימון בתנאי חום ואף גרם לשיפור בכוח השרירים שלאחר האימון.

בנוסף, משערים כי בשל מעורבותו בתהליכים ביוכימיים הוא עשוי לגרום להעלאת מאגרי הקריאטין בשרירים ובכך לשפר את הביצועיים במצבים של כוח והספק.
ממצאי מחקרים שבדקו את השפעת התיסוף של 2.5 גרם בטאין ליום למשך 14 יום, הראו כי התיסוף הביא לשיפור משמעותי בביצועים כמו עליה במספר החזרות בתרגיל לחיצת חזה, נפח האימון, כוח זריקה, כוח איזומטרי בלחיצת חזה, קפיצה אנכית, כוח איזומטרי בסקוואט וסבולת השריר בתרגיל סקוואט (קישורים: 1,2,3).

בטאין משפר את היכולת בספרינט רכיבה על אופניים

במחקר הנוכחי בדקו החוקרים כיצד משפיע תיסוף ב2.5 גרם בטאין ליום בביצועיים במבחני ספרינטים ברוכבי אופניים.

במחקר ביצעו החוקרים 3 מבחני ספרינט ברכיבה על אופניים. בכל מבחן ביצעו הנבדקים 4 ספרינטים של  12 שניות עם מנוחה אקטיבית (ממשיכים לפדל בלי התנגדות) של 2.5 דקות בין ספרינט לספרינט. ההתנגדות בפידול בזמן ספרינט הייתה של 5.5% ממשקל הגוף.

במחקר השתתפו 7 נשים ו9 גברים. מבחן הספרינט הראשון בוצע בכדי לקבוע את נקודת הייחוס לשיפור. לאחר מכן חולקו הנבדקים לקבוצה שצרכה בטאין וקבוצה שצרכה משקה ספורט (פלסבו) פעמיים ביום למשך 7 ימים. בסוף שבוע של תיסוף בוצע מבחן נוסף. לאחר תקופה של 3 שבועות בוצע מבחן שלישי כאשר קבוצות הנבדקים צרכו משקה שונה מזה שצרכו במבחן הקודם.

תוצאות המחקר מראים כי תיסוף בבטאין הביא לשיפור של כמעט 6% במרכיבי הכוח וההספק לעומת הזמן שבו צרכו פלסבו.

למה פופאי היה כל כך חזק?

במחקר תוספו הנבדקים בתוסף הנקרא  BetaPower™ של חברה פינית בשם Danisco אבל, כפי שצוין קודם לכן, בטאין הוא מרכיב שקיים במזונות שונים והמזונות שמכילים כמויות רבות של בטאין הם: פירות ים, נבט חיטה או סובין חיטה ותרד.
זוכרים שפופאי היה מתסף בתרד לפני כל מצב שדרש שיפור מיידי בכוח? ובכן תרד מכיל כמות רבה מאוד של בטאין.

להלן רשימת מזונות עשירים בבטאין (הערכים מצוינים במיליגרם ל100 גרם מזון):

סובין חיטה: 1339 מיליגרם ל100 גרם מזון.

נבט חיטה: 1241מיליגרם ל100 גרם מזון.

תרד: 600-645 מיליגרם ל100 גרם מזון.

סלק: 114-297 מיליגרם ל100 גרם מזון.

בייגלה: 237מיליגרם ל100 גרם מזון.

שרימפס: 219 מיליגרם ל100 גרם מזון.

לחם חיטה: 201 מיליגרם ל100 גרם מזון.

קרקרים: 49-199 מיליגרם ל100 גרם מזון.

מקור הנתונים: Betaine in human nutrition

הקשר בין בטאין ומתילציה של דנ"א?

זוכרים שבכתבה הקודמת כתבתי על החשיבות הרבה של אפיגנטיקה ומתילציה של דנ"א? ובכן כפי שציינתי בכתבה הקודמת, הגנים שלנו עשויים להיות מבוטאים באופן שונה ממה שתוכנתו לו בתהליך שנקרא מתילציה של דנ"א. בתהליך המתילציה נוספת קבוצת מתיל לדנ"א.

מצבים שונים של חסר במתילציה של דנא קשורים לגנטיקה לא יציבה, הזדקנות ומחלות סרטן.
נחשו מה הבטאין עושה? הבטאין הוא תורם של קבוצת מתיל.
ולכן, חוקרים מציעים כי "תזונת מתילציה", תזונה שמכילה מזונות שמכילים מרכיבים המשמשים כתורמי קבוצת מתיל כדוגמת: בטאין, וחומצה פולית עשויה לשמש כאמצעי לטיפול במגוון של מחלות (קישור).

הקשר בין דיאטה עתירת שומן ובטאין

מניחים כי דיאטה עתירת שומן עשויה לגרום למחסור בקבוצות מתיל בשל הסינתזה המוגברת של כולין בגוף המשמש לצורך אחסון והפרשת השומן מהכבד.  אז לכל שומרי הכשרות וחובבי הדיאטות עתירות השומן כדוגמת דיאטת פליאו ודיאטת אפס פחמימות, נראה לי שכדאי לכם להוסיף קצת תרד לתפריט.

בשורה תחתונה: בין אם אתם ספורטאים או לא, לאור תפקידו החשוב של בטאין, מומלץ להוסיף לתפריט התזונה שלכם מזונות עשירים בבטאין כמו: סלק ותרד  שהם גם דלי קלוריות (יחסית) וגם מקורות טובים לבטאין.

מקורות מידע:

Effect of betaine supplementation on cycling sprint performance

Legal Performance Enhancer Discovered in the Nutrient Betaine

Concentrations of Choline-Containing Compounds and Betaine in Common Foods

Betaine in human nutrition

2 תגובות

    • היי רועי,
      את האפשרות שדיאטה עתירת שומן עלולה לגרום למחסור בקבוצות מתיל לקחתי מכאן

      Synthesis of choline for packaging and secretion of fat from the liver consumes methyl groups and appears to compete with other methylation reactions. Thus, a high-fat diet exacerbates methyl deficiency, and a higher proportion of cofactors and methyl group sources relative to calories may explain the extended life span observed in caloric restriction experiments (260).

התגובות סגורות.