סוגי דיאטות שונות

תכנית דיאטה יומן תפוח וסרט מדידה

כל הדיאטות בקליק אחד

בדף זה תמצאו מידע מקיף אודות סוגי הדיאטות שונות הקיימות. אין לראות במידע המלצה על דיאטה כזו או אחרת. מטרת הכתבה היא לסקר מנקודות מבט שונות כל דיאטה ודיאטה. לכן במידע עבור כל דיאטה, תוצג השקפתם של חסידי הדיאטה ומתנגדי הדיאטה.
היצע הדיאטות הוא רב ומגוון, אני לא אגזים אם אומר כי קיימות עשרות סוגי דיאטות שונות.

דיאטה בלי שומן או בלי פחמימות?

אפשר לחלק את מרבית סוגי הדיאטות השונות באופן הבא: דיאטות חלבונים, דיאטות דלות שומן ודיאטות פחמימות. לדוגמא דיאטות כגון: דיאטת אטקינס, דיאטת הזון ודיאטות נוספות הן דיאטות חלבונים משום שהם מכילות כמות חלבון רבה מהמומלץ. בעולם התזונה הקונסרבטיבי מומלץ לצרוך את אבות המזון השונים באופן הבא : פחמימות 55%-60%, שומנים לא יותר מ30% וחלבונים כ-15% (להלן קישור להנחיות התזונה של משרד הבריאות הישראלי) האחוזים המומלצים מציינים את סה"כ כמות הקלוריות ממרכיב מזון מסוים (חלבון, שומן או פחמימה) לעומת סה"כ הצריכה הקלוריות היומית. אולם, מפתחי דיאטות רבות ושונות יוצאים כנגד קביעה זו וממליצים על תפריטי תזונה המכילים הרכבים שונים של אבות המזון. לא תמיד קיים בסיס מדעי לדיאטה חדשה כזו או אחרת, אולם דיאטות פופולאריות רבות נחקרות ולעיתים מחקרים חדשים מראים תוצאות המעידות על השפעות חיוביות מפתיעות לדיאטות מסוימות.

דיאטת חלבונים

דיאטת חלבונים היא בין הדיאטות הפופולאריות ביותר לירידה במשקל. בין הדיאטות החלבונים המפורסמות ניתן למצוא דיאטות כגון: דיאטת אטקינס, דיאטת הזון (zone) של בארי סירס, דיאטת סקרסדייל ועוד דיאטות נוספות. יש דיאטות חלבונים מדגישות את הצורך בצריכת חלבונים מרובה ומקפידות על צריכת שומן קטנה בתפריט ואילו דיאטות חלבונים אחרות כמו דיאטת אטקינס מגבילות הגבלה על צריכת הפחמימות ובשל כך גדלה צריכת השומן וצריכת החלבונים (ביחס לצריכה הקלורית היומית). למידע נוסף לחץ >> דיאטת חלבונים עולם התזונה השמרני יוצא כנגד דיאטות החלבונים, והסיבה העיקרית לכך היא בגלל צריכת השומנים הגבוהה ובמיוחד צריכת השומן הרווי הגבוהה שמצויה במקורות מזון בעלי תכולת חלבון רבה. אולם, תוצאות המחקרים השונים הם לא חד משמעיים, יש מחקרים המראים השפעות חיוביות של דיאטת החלבונים ויש שמראים תוצאות הפוכות. למידע אודות מחקרים בעד דיאטת חלבונים. למידע אודות מחקרים נגד דיאטת חלבונים.

דיאטת אטקינס

דיאטת אטקינס עונה להגדרה של דיאטת חלבונים המכילה כמות רבה מן המומלץ של חלבונים בתפריט. העיקרון המנחה בדיאטת אטקינס הוא לא הגבלה קלורית כפי שנהוג בדיאטה "הרגילה" , המגבלה בדיאטת אטקינס היא מגבלה של צריכת הפחמימות. בשלב המחמיר ביותר של דיאטת אטקינס, צריכת הפחמימות מגיע רק לכ-20 גרם פחמימות (שווה ערך לתפוח בגודל בינוני). למידע נוסף לחץ >> דיאטת אטקינס

1 תגובה

  1. היקר זה לאכול כמה שצריך
    אני נעזרת באפליקציית "יומן דיאטה"
    ממליצה בחום

התגובות סגורות.